Erik Dahlbergsgymnasiet
Jönköping kommun
Program

Trygg miljö på ED

På ED strävar vi efter att våra elever har en trygg miljö att vistas i. Kontinuerligt förbättrar vi arbetsmiljön på ED så att den är trygg och positiv för våra elever.

En stor del av det före-byggande arbete för att skapa en trygg miljö gör vi inom vårt likabehandlingsarbete, vilket vi inriktar mot diskriminering och kränkningar. Detta arbete sammanfattas i "Årlig plan mot diskriminering och kränkande behandling".

I denna plan berättas om vilka åtgärder vi vill göra för att jobba förebyggande så att kränkningar eller otrygghet inte uppstår. På ED har varje rektor upprättat en unik plan för just sina program. Läs ED:s planer här nedan. 

RO1 med TE och IM >>länk till annan webbplats

RO2 med EK och VO >>länk till annan webbplats

RO3 med NA >>länk till annan webbplats

RO4 med SA och VF >>länk till annan webbplats

Dela p Facebook Dela p Twitter Pusha sidan Dela p Myspace Kom ihÂg sidan
Jönköpings kommun, utbildningsförvaltningen
Telefon 036-10 50 00

Ansvarig
Göran Isberg

Synpunkter på webbplatsen
Om cookies
Till www.jonkoping.selänk till annan webbplats